You are currently viewing Hiskiasz cz. II

Hiskiasz cz. II

Kiedy zaczynasz chcieć wszytko w swoim życiu poukładać według woli swojego Boga, nagle przychodzi doświadczenie i i prezychodzi załamanie czy warto służyć Bogu który mnie nie chroni ?

Pod mury Jeruzelemu nadciąga Król Asyryjski pod wodzą San-cheryba chcąc zawładnąć nad Izraelem Król Asyryjski Wysyła posłów do króla H. gdzie przechwalał się, że nikt mu się nie oprze a nawet twierdził że sam najazd jest najwyraźniej wolą Boga Hiskiasza który daje mu Jerozolimę i całą Judę. Hiskiasz podobnie jak ojciec prubuje zawrzeć za wszelką cenę pokuj – płacić narzucony haracz – myśląc że Asyria odpuści atak- Niestety, San-heryb pomimo przyjęcia skarbów nie miał zamiaru ich oszczędzić. Wysłał do króla posłów którzy drwili sobie z niego i urągali Bogu JAHWE

(Kim był Sanheryb: to niewątpliwie wielki Król Asyryjski i budowniczy. Przeniósł stolice Asyrii do Niniwy. Tej samej do której kilka dziesięcioleci wcześniej przyszedł prorok Jonasz i wzywał ją do pokuty. San-cheryb zbudował wokół miasta imponujący system murów obronnych. Mur z kamienia o wysokości 4,5 m z regularnie rozmieszczonymi wieżami; Mur z suszonej cegły, szerokości do 15 m i wysokość 25 m; zewnętrzna fosa o szerokości ok. 55 m. Król był okrutnym człowiekiem, krwawo karał bunty, miał skłonność do megalomanii- siebie samego przedstawiał jako potomka bogów. To on na masową skalę wymyślił deportację podbitych ludów. Całe ludy, przesiedlał np. na drugi koniec swojego imperium. Z tego pomysłu ponoć korzystał również Stalin przesiedlając całe narody gdy rządził ZSRR.) No więc najechał Judę ok 700 pne., zdobył miasta, uprowadził ludzi i przystąpił do oblężenia Jerozolimy.

Jaka była reakcja Króla na zaistniałą sytuacje gdy jego własny plan nie wyszedł i słyszał wyzwiska od posłów Asyrii pod swoim adresem i bluźnierstwa przeciw Bogu Izraela ? Boże, dlaczego tak się stało?… Izajasza 37:1  A gdy to usłyszał rozdarł swoje szaty i oblókłszy się w wór, wszedł do przybytku Pana i błogał (2 Królewska 19:14-20) jaką odpowiedź dostał?

To czas gdy prorok Izajasz działał w Judzie i właśnie on przyniósł pocieszające słowo od Boga.

Nie martw się ja rozprawię się osobiście z twoim wrogiem I osłonię to miasto, i ocalę przez wzgląd na ciebie i przez wzgląd na Dawida, mego sługę.- A pozostała przy życiu resztka domu Judy zapuści korzeń w głąb i wyda owoc. . . Dziwna to była obietnica i po ludzku prawie niemożliwa do zrealizowania a jednak, stało się tej samej nocy, wyszedł anioł Pański i pozbawił życia w obozie asyryjskim 185tyś z 200tyś armi. Następnego dnia rano znaleziono – same trupy.  Król asyryjski, w pośpiechu uciekł i powrócił,do Niniwy. San-cheryba krótko po TEJ napaści zabili jego synowie z chciwści. Kiepski koniec. Ponownie zaczęło się, dobrze powodzić królowi


Chwile wczesniej cię napadli i pobili , ale uszedłeś z rzyciem i dziękujesz zawszystko Bogu ! Mija pare dni odpoczynku zabierasz się za ewangelizowanie osób które cię otaczają – I nagle przychodzi drugi potężny problem. Okazuje się że masz raka i to złośliwego
Tego już za wiele….. ? Izajasza w 38:1-3 napisał; Król Hiskiasz pewnego dnia zauważył na swoim ciele wrzód, a po chwili wszedł prorok i mówi: „Tak mówi Pan: Uporządkuj swój dom, gdyż umrzesz a nie będziesz żył.” ???????? Usłyszeć coś takiego…!?!?!? Z jednej strony jest to straszne a z drugiej błogosławieństwo bo dostaje się czas by pozamykać wszystkie sprawy, uporządkować życie, relacje. Można odejść tak by nie zostawić po sobie, problemów i bałaganu najbliższym. Tak na to patrząc to jest to błogosławieństwo. A Król- Boże, dlaczego tak się stało? Ja ci służę wiernie od samego początku, ludzie chwalą Twe imię w świątyni, pogaństwo wyplenione, nie ma odstępstwa, lud zadowolony. Dlaczego mnie tak doświadczasz? Wiedziałem, że moi poprzednicy odstąpili od Ciebie i za to ich tak doświadczyłeś. Ale dlaczego mnie? Nie wiem, czy takie słowa wypowiedział Hiskiasz, bo nie byłem w jego myślach. Dlaczego tak się dzieje, że wierni słudzy doświadczają problemów, mimo swego przywiązania i oddania Bogu?

Gdzie tkwi błąd , czy to ja lub moja wina, czy zaglądamy w swoje serce i robimy punkt zwrotny. Czy zwalamy wszystko na diabła ? Który na pewno maczał w tym palce. Czy jest to powód do jeszcze bliższego zwrócenia się do Jezusa. Dlaczego ja? .
Wcale bym się nie zdziwił, gdyby Hiskiasz takie słowa wypowiedział. Gdy pojawia się zła rzecz w naszym życiu, jakaś przeciwność, jakaś przykrość, katastrofa, wypadek, choroba, czy nasze myśli nie krążą wokół takich pytań? .
Izajasza 38:2  Wtedy Hiskiasz obrócił się twarzą do ściany i modlił się do Pana, i rzekł: Ach, Panie! Następnie wybuchnął wielkim płaczem.  I doszło Izajasza słowo Pana tej treści:  Idź i powiedz Hiskiaszowi: Tak mówi Bóg : Słyszałem twoją modlitwę, widziałem twoje łzy. Oto dodam do twoich dni piętnaście lat. Bóg zlitował się nad nim i darował mu jeszcze jeszcze 15 lat życia . Super, można powiedzieć. Proście a będzie wam dane!

C.D.N.